Zabieram się do nagrania odcinków solo jak Sójka za morze. Zupełnie jak nie ja. Wczoraj miałam spotkanie z moją prawniczką i ona mówi: Marta dla mnie ty jesteś osobą, że jak sobie coś postanowi to to zrobi. I generalnie faktycznie tak jest. Choć odcinki solo lekko mi nie przychodzą.

Nasuwają mi się w związku z tym 2 refleksje. Związane są one z dotrzymywaniem własnego słowa kontra zmianą nawyku.

Jedną z zasad z jaką z jednej strony w życiu i biznesie się utożsamiam, a z drugiej najtrudniej jest mi ją wdrażać w życie jest zasada: Szanuj swoje słowo. Szanuj czyli nie rzucaj go na wiatr. Lepiej nie obiecuj.

W moim domu słowo miało zawsze ogromną wartość. Mój tato zawsze powtarzał, że słowo mocniejsze jest od wszelkiej umowy, a w biznesie najważniejsze jest by tego słowa dotrzymywać. I to prawda. Znam mnóstwo historii w naszej branży, kiedy ludzie nie dotrzymali swojego słowa. nie rozliczyli się między sobą zgodnie z tym na co byli umówieni, nie zrobili razem transakcji itp. Złamanie słowa plus nieuczciwość to dla mnie jest jedna z najgorszych kombinacji. Przysłowiowy gwóźdź do trumny każdego biznesu. Przejrzystość, uczciwość i szanowanie swojego słowa to być może ktoś powie, że idealistyczna mrzonka, ale jednak dla mnie absolutne podstawy do tego by robić z kimś interes.

Jednak istnieje jeszcze coś takiego jak nawyk. Tak jak w przypadku tego podcastu – przyzwyczaiłam siebie i Ciebie mój słuchaczu do tego, że każdy odcinek to rozmowa z ludźmi z branży i pomimo, iż już jakiś czas temu obiecałam, że zacznę nagrywać odcinki solo to nawet nie wiem kiedy wkradło mi się odkładanie tego celu na później. Zamiast siąść i po prostu to zrobić, ja zaczęłam szukać wymówek by zrobić to później. I tak o to za chwilę mamy koniec roku, a tu ZERO odcinków solo w spisie treści podcastu.

I nagrywając ten odcinek byłam bliska po raz kolejny odłożenia go na później. Mam już w zanadrzu dwa kolejne mega ciekawe wywiady i bardzo łatwo, by mi było je puścić dzisiaj zamiast tego odcinka, jednak wiem, że jak nie przełamię siebie do tego kroku i po raz kolejny odłożę to na później, to prawdopodobnie zrobię to kolejny i kolejny raz.

Na warsztatach z Martą Smith uczymy jak pozbyć się strachu i wymówek przed rozpoczęciem inwestowania. Niedawno prowadziłyśmy webinar o najczęściej popełnianych błędach w nieruchomościach. I moment w którym zaczęłam mówić, o tym że jednym z najczęściej popełnianych błędów jest BRAK AKCJI i odkładanie tego pierwszego kroku na później, myślę sobie: Marta – a ty co robisz z podcastem? Dokładnie popełniasz ten sam błąd odkładasz na później nagranie samodzielnego podcastu. Na szkoleniu jesteś taka mądra, uczysz i zachęcasz innych do zrobienia na początek małej rzeczy. Nie musisz od razu inwestować całego kapitału. Spróbuj znaleźć okazję inwestycyjną i ją odsprzedaj. Sprawdź czy potrafisz rozpoznawać okazję. Jak jej nikt nie kupi to znaczy, że to nie była okazja. Jak zejdzie od razu to nie dość, że zarobisz swoje pierwsze pieniądze w branży to jeszcze zdobędziesz bezcenne doświadczenie. A sama co robisz? Odkładasz i odkładasz moment nagrania podcastu solo.

Skoro sama sobie do rozumu przemówiłam, zrobiłam pierwszy krok – uświadomiłam sobie pułapkę w jaką wpadłam, od razu przyszła wielka chęć przerwania tego schematu, co by się przypadkiem w zły nawyk nie przemienił. I tak o to mówię do Ciebie dzisiaj sama. Bez nikogo. Bez żadnych gości.

Czas Świąteczno-noworoczny jest idealny do tego. Dlaczego? Bo mogę to zrobić małymi kroczkami. Mogę zająć Cię moimi przemyśleniami i refleksjami jakie mogą mieć znaczenie dla Ciebie, gdy będziesz robić podsumowanie własnego roku.

Ja nie wiem czy ty również miałeś w tym roku problem z odkładaniem czegoś na później. Wiem, że wiele osób się z tym mierzy. Na początku roku planujemy wielkie rzeczy, ale im bliżej jesteśmy daty realizacji celu tym więcej rośnie w nas obaw. Tuż po Nowym Roku opublikuje podcast z doktorem psychologii Pawłem Fortuną i w nim będziemy rozmawiać o lęku przed porażką, ale też i o planowaniu. Szalenie ciekawa rozmowa. Pan Paweł bardzo obrazowo tłumaczy ten mechanizm, kiedy wyznacza sobie nowy cel i ma on swoje plusy i minusy. Na początku bardziej widoczne są te plusy. Weźmy prosty przykład: W nowym roku zrobie pierwszego FLIPA. Cel wydaje się super. Zarobię kilkadziesiąt tysięcy i będzie super. Ta myśl nas wprawia w doskonały nastrój, jednak kiedy mija kwartał, a my jeszcze nic w tym kierunku nie zrobiliśmy, myślisz sobie dobra jeszcze jest czas. Mija kolejny zaczynasz przebierać nogami. Trzeba coś w końcu zrobić. I wtedy raptem wizja kilkudziesięciu tysięcy już nie jest taka kolorowa, bo nagle pojawia się pytanie, a co jeśli stracę? I raptem okazuje się, że to pytanie o stratę zdecydowanie głośniej brzmi niż pytanie a co jeśli zarobię? To wszystko sprawia, ze przekładamy termin i znowu jest fajnie.

Rozmowa z dr Pawłem Fortuną wkrótce ujrzy światło dzienne i bardzo ją gorąco polecam, bo porusza aspekt naszego psyche w procesie inwestycyjnym, a ten często jest kluczowy w podejmowaniu akcji, a jak wiemy bez akcji nie ma efektów.

Tak więc ja podjęłam akcję – pierwszy mały krok do tego by zacząć być częściej gościem i prowadzącym jednocześnie w podcascie. W tym celu nawet się zastanawiałam czy byś mi nie pomógł? Przydałyby się pytania i tematy, które chcesz abym dla Ciebie zgłębiła i Ci je przedstawiła. Bardzo mi to pomoże w zbieraniu materiałów do tego, by te odcinki były równie ciekawe i merytoryczne.

Chciałabym także, nieco rozszerzyć tematykę. Michał Szafrański założył podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy, a w ślad zanim powstało sporo innych podcastów z cyklu Więcej niż… taki tytuł daje możliwość autorom do wychodzenia poza ścisłe ramy tematyczne. Jak tak sobie pomyślałam, że może w Nowym 2020 roku do nazwy podcastu Ruszamy Nieruchomości dodam jedno małe słowo: … i nie tylko ? Ruszamy Nieruchomości i nie tylko? Co o tym myślisz? Chciałabym wejść trochę głębiej w aspekty około nieruchomościowe, biznesowe, ale też związane z naszym ludzkim funkcjonowaniem na rynku. Z tak zwanej psychologii biznesu i w ogóle biznesu. Ja osobiście kocham nieruchomości i biznes. Fascynuje mnie w nim akt kreacji. Fakt, że z niczego powstaje coś. Kupujesz ruinę, sprzedajesz pałac. Kupujesz pole, sprzedajesz osiedle. Zaczynasz mówić do mikrofonu i powstaje z tego cały kanał informacyjny. Chciałabym o tym procesie tworzenia móc więcej mówić, bo to jest absolutnie fascynujące.

W 2020 roku lista tematów jeszcze jest w trakcie tworzenia, a z pewnością zaczniemy odcinkiem z zakresu psychologii porażki i planowania, które jest antidotum na lęk. Będzie też temat nieruchomości komercyjnych czy remontowania. Myślę też o robieniu cyklu nagrań z analizą rynku w poszczególnych miastach Polski. Wszystkich pewnie nie zdołam, ale liczę na to, że znajdę aktywne osoby z poszczególnych miast, które podzielą się swoimi obserwacjami. Chciałabym też zrealizować odcinek o zarządzaniu projektem. Myślę, że to jest kompetencja niezbędna do prowadzenia każdego projektu inwestycyjnego. Jestem też otwarta na wasze propozycje. Piszcie do mnie na maila info@ruszamynieruchomosci.pl lub na profilu RN na FB. Możecie też komentować na blogu pod tym odcinkiem. Z końcem roku składamy sobie życzenia, a ja otwieram Koncert Życzeń moim słuchaczom. Komunikujcie mi o czym chcielibyście posłuchać w Nowym Roku. Sukcesywnie postaram się to realizować.

Na koniec Chciałabym Ci serdecznie podziękować za wspaniały rok wspólnych nieruchomościowych przygód. Wierzę, że nawet jeżeli nie mieliśmy okazji się poznać fizycznie to jesteśmy w jakimś stopniu powiązani i połączeni. Mamy podobne zainteresowania i pewnie wcześniej czy później się na sieci natkniemy.

Życzę Tobie, abyś odważnie podszedł do nie tylko do planowania swoich celów na 2020 r ale także do ich realizacji. Bez odkładania na później. Weź przykład ze mnie i zrób cokolwiek, przełam schemat odraczania w czasie realizowania swoich marzeń i pragnień.

Z Martą Smith zawsze powtarzamy: Jak nie teraz to kiedy? No właśnie, jak nie teraz to kiedy masz zawalczyć o swoją lepszą przyszłość? Zdradzę Ci, że na 8-9 luty w Warszawie oraz 15.02 w Londynie będziemy z Martą prowadzić warsztaty stacjonarne, na których uczestnicy zaplanują sobie właśnie odważne, ale realne kroki do spełnienia swoich pragnień w nieruchomościach. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie

www.kobiecastronainwestowania.pl/wydarzenia

A tymczasem ściskam Cię mój słuchaczy bardzo świątecznie. Dużo spokoju i radości. Odpocznij. Daj sobie przyzwolenie na nicnierobienie. Ja taki mam plan. Nic nie robić przez święta. Odpoczywać i spędzać czas z najbliższymi 🙂 Wesołych Świąt i do Usłyszenia w Nowym Roku 🙂

Music by audionautix.com

 

Oceń podcast Ruszamy Nieruchomości

Jeżeli słuchasz na iPhone w aplikacji podcast:

 1. wpisz w wyszukiwarce w aplikacji RUSZAMY NIERUCHOMOŚCI,

 2. w sekcji Podcasty kliknij na RUSZAMY NIERUCHOMOŚCI,

 3. przejdź do zakładki Recenzje,

 4. naciśnij link Napisz recenzję.

  Uwaga: program wymaga zalogowania na swoje apple ID.

  1.  Jeżeli słuchasz na komputerze zobacz jak możesz to zrobić z PC:

  Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

 1. wejdź na stronę www.stitcher.com/podcast/ruszamy-nieruchomosci lub poszukaj podcast RUSZAMY NIERUCHOMOŚCI w wyszukiwarce na stronie www.stitcher.com

 2. przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno Show Ratings and Reviews,

 3. kliknij na link Write a review.