Na początku 2018 roku wyszło nowe rozporządzenie unijne dotyczące regulacji stawek referencyjnych opracowane przez Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych. Ma ono na celu zapobieganie manipulacjom na giełdzie papierów wartościowych. Ujednolicenie przepisów dotyczy wszystkich krajów UE w tym także polskiego WIBOR-u. Zmiany są nieuniknione, jednak ciągle nie wiemy dokładnie co się stanie z WIBOR-em.

Razem z Joanną Bąk pokusiłyśmy się o przybliżenie tego tematu słuchaczom podcastu. Nie było to łatwe zadanie. Dlatego, że wiedza na temat stawek referencyjnych to zagadnienie czysto ekonomiczne, a żadna z nas ekonomistką nie jest. Jednak na bazie tych informacji, jakie przenikają powoli z banków, pojawiających się nowych zapisów w umowach kredytowych, informacji, jakie można znaleźć na branżowych portalach, przygotowałyśmy odcinek, który mamy nadzieję, że zachęci Cię do głębszych poszukiwań.

Biorąc pod uwagę fakt, iż kredyt mieszkaniowy z reguły bierzemy na kilkadziesiąt lat, naprawdę warto dość świadomie podejść do takiego zobowiązania. Warto zadać sobie pytanie, co się stanie jak WIBOR zostanie zastąpiony czymś innym. Jak to wpłynie na losy mojego kredytu? Wiele pytań dzisiaj, kiedy nagrywamy, pozostaje jeszcze bez odpowiedzi, jednak potraktuj ten odcinek jako wiedzę, która powinna wzbudzić twoją czujność.

LINKI:
Wywiad z Aleksandra Bluj, Wiceprezes Zarządu GPW Benchmark
https://alebank.pl/co-dalej-z-wibor-em-po-2019-roku/

Artykuł: Co dalej z WIBOR-em? Autor: Paweł Spławski, Andrzej Kępa, Deloitte
https://alebank.pl/co-dalej-z-wibor-em/

Music by audionautix.com

 


Oceń podcast Ruszamy Nieruchomości

Jeżeli słuchasz na iPhone w aplikacji podcast:

 1. wpisz w wyszukiwarce w aplikacji RUSZAMY NIERUCHOMOŚCI,

 2. w sekcji Podcasty kliknij na RUSZAMY NIERUCHOMOŚCI,

 3. przejdź do zakładki Recenzje,

 4. naciśnij link Napisz recenzję.

  Uwaga: program wymaga zalogowania na swoje apple ID.

  1.  Jeżeli słuchasz na komputerze zobacz jak możesz to zrobić z PC:

  Jeżeli korzystasz ze Stitchera:

 1. wejdź na stronę www.stitcher.com/podcast/ruszamy-nieruchomosci lub poszukaj podcast RUSZAMY NIERUCHOMOŚCI w wyszukiwarce na stronie www.stitcher.com

 2. przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno Show Ratings and Reviews,

 3. kliknij na link Write a review.